BABA OLMAK VE DEDEKTİFLİK

 

Baba olduğumuzu hatırlamak,bunun mutluluğunu doyasıya yaşamak , çocuklarımızla ve sevdiklerimizle kutlamak için bize fırsat  veren babalar günü yaklaşmakta.

 

Oğlum doğumuyla  hayatıma sonsuz sevinç ve mutluluk getirdi.Onunla geçirdiğim zamanlarda hem baba olmanın keyfini yaşarken hayatın doğal akışı içinde  ummadığım bir şey de oldu ; oğlum bana hayatım ve mesleğim hakkında çok değerli şeyler öğretti.

 

İşte oğlumun bana özel dedektif olmak konusunda öğrettikleri şeylerden birkaçı ;

 

 

Açık Olun;

Çocuklar doğdukları zaman herşey onlar için yenidir; yemek yemek, koklamak ve etraflarındaki dünya.Onlar doğal olarak yeni şeyler keşfeder ve sürekli olarak deneyimlerinden birşeyler öğrenirler.Yeni fikirlere ve düşüncelere açıklardır.Önyargılı oldukları herhangi bir şey yoktur.

 Bu meslekte geçen 10 yılımın ardırdan ,her zaman yeni beceri,trend ve tekniklere açık olmam gerektiğini öğrendim bu iş hiç bir yere gitmez,sadece değişir.Özel dedektiflerin becerileri sadece müşterilerine iyi bir hizmet sunmaya devam etmek olmamalı , aynı zamanda daha iyi bir sanayi araştırmacısı ve iş lideri olmaktır diye düşünüyorum.

 

 Yaratıcı Olun ;

Çocuklar büyüme-hayatı öğrenme evresi süresince müzik,sanat ve okuma konusunda yaratıcılardır.Yaratıcı olmak onlar için doğal bir durumdur.

Bizler ise yıllar geçtikçe,bu doğal yaratıcılılığımızdan uzaklaşırız ve mevcut durumumuza sıkışmış kalırız.Konu oyunun kuralları olduğunda bazı profesyoneller daha kısıtlı olsalar da,özel dedektif olmak bana ,bir nesneyi-olayı-durumu  incelerken dışardan bakabilmeyi öğretti.Bu yüzden sizde  yeni bir taraf-bakış açısı keşfedin.Yaratıcı olun ve kendinizi sıkıştırdığınız  küçük dünyanızın dışındaki şeylerden ilham alın.

 

Meraklı Olun;

Meraklı olmak bir çocuğun eğlenceli olmasını kılan şeylerden biridir.Oğlum bana her gün ,cevap veremediğim onlarca  soru sorar.Dünyadaki en eski ülkenin hangisi,dünyadaki en yaşlı insanın kim olduğu gibi sorular bunlar,

,internet, e-mail ve diğer modern iletişim yolları bize araştırmak ve sorulara cevaplar bulabilmek için yepyeni bir kapı açtı.Bizim mesleğimizde, birşey anlamsız-cevapsız-çözümsüz geliyorsa, meraklı olun, araştırma yapın.

 

Cesur Olun;

 6 yaşındaki oğlum hakkında söyleyebileceğim en doğru şeylerden biride cesur olması.Ayaklarına farklı çorap çiftlerini giyer ya da dizlerine tozluk takar,ki bunların hiçbiri kıyafetleriyle uyumlu değildir.Büyüdükçe aynı cesaretle giyinmeye devam edebilir.

Tipik olarak,biz büyüdükçe cesaretimiz evcilleşir ve kendimiz için rahat bir alan oluştururuz.Mesleğimizde de bunu sürdürürüz.Cesaretimizi tekrar ortaya çıkardığımız tek an ise yeni sorunlarımızın olduğu ve gerçekten zor durumda kaldığımız zamanlar olur.Kaybedenler,vazgeçenlerdir unutmayın.

 

Net Olun;

Bir yetişkine ne yaptığımı bir kaç cümle ile anlatmak yeterince zorken,5-6 yaşlarındaki bir çocuğa anlatmaksa neredeyse imkansızdır.Buna rağmen,onların anlayabileceği şekilde anlatarak bunu yapmayı sürdürüyorum.Birisine hata yapmasını engellemek için bilgiler bulmak veya bir insan-şirketi kötü insanlardan korumak , ne iş yaptığımı çocuklarıma açıklarken kullandığım cümleler arasında.

Yaptığım şeyi , birbirinden tamamen farklı kaynaklardan aldığım komplex bilgileri,anlaşılabilir hale getirmek için sentezlemek ve onları dedektif kalıbından çıkarmak olarak tanımlayabilirim.

 

Mantıklı olun;

Çocuklar mantıksal ve tutarlıdır.İçlerindeki meraktan dolayı çok kolay öğrenirler.Ellerini bir defa sıcak sobada yaktıktan sonra,sıcakken oraya dokunmamak gerektiğini bilirler.Bizse,yetişkin olarak sıcak bir sobaya dokunmamamız gerektiğini çünkü bunun canımızı yakacağını biliriz.

Hergün yıllar boyunca edindiğimiz bilgiler ışığında birçok karar alırız.Karşılığında yüzde 2000 kazanacağımız  bir işe girmemek için,daha önce bu konuda kandırlımış olmamız gerekmez.Çünkü bunun mantık dışı,bir hayal ürünü olduğunu biliriz.Ne yazık ki çevremizde  bu yüksek  kara ulaşabilmek için büyük miktarlar ayırmak isteyen çok insan var ve bu durum onlara sadece zarar getirebilir.

 

Gerçekçi Olun;

Çocuklar gerçekte hoşlandıklarından hoşlanır,yaptıklarını yapar ve aslında kimseler aynen odurlar.Yani onlarda gördüğünüz şey tamamen oldukları şeydir.Başkaları gibi davranmaya gerek duymazlar,fakat tabi ki onları kovboy ya da kızılderili kılığında oyunlar oynarken bulabiliriz.

Profesyonel anlamda,olmadığım biri gibi davranmıyorum..Ben yaptığım şeyde çok iyiyim,fakat  tüm insanlar için herşey olamam,kimsenin olmadığı gibi.

Şimdi sıra sizde ,çocuklarınız size neler öğretti..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !